Son zamanlarda 10 dakika bile TV izlediyseniz, bir makale. okuduysanız veya güzellik takıntılı bir arkadaşınızla konuştuysanız, cilt bakımının yeni en iyi arkadaşı olan niasinamid ile çoktan bombardımana tutulmuş olma ihtimaliniz çok yüksektir. Niasinamid (nikotinamid olarak da adlandırılır), sözde size bir bebeğin sakin, pürüzsüz, mutlu yüzünü verebilen bir B3 vitamini formudur, ama… bu gerçekten ne anlama geliyor? Cilt bakımınızı tam olarak neden niasinamid ile doldurmanız gerektiğinin sadece belli belirsiz farkındaysanız, sizi B3'ün büyüsü konusunda aydınlatmama izin verin:

Niasinamid Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Son zamanlarda 10 dakika bile TV izlediyseniz, bir makale. okuduysanız veya güzellik takıntılı bir arkadaşınızla konuştuysanız, cilt bakımının yeni en iyi arkadaşı olan niasinamid ile çoktan bombardımana tutulmuş olma ihtimaliniz çok yüksektir. Niasinamid (nikotinamid olarak da adlandırılır), sözde size bir bebeğin sakin, pürüzsüz, mutlu yüzünü verebilen bir B3 vitamini formudur, ama… bu gerçekten ne anlama geliyor? Cilt bakımınızı tam olarak neden niasinamid ile doldurmanız gerektiğinin sadece belli belirsiz farkındaysanız, sizi B3’ün büyüsü konusunda aydınlatmama izin verin:

1. Cildi yatıştırıcı bir güç merkezidir.

Niasinamid muhtemelen bir anti-inflamatuar olarak bilinir (ve hakkında konuşulur). Bir kurul olan Dr. Cheri Frey, “Niasinamid, cildinizin iltihaplanmayı önlemede önemli olan bariyer işlevini iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir antioksidan görevi görür, yani cildinizi tahrişe neden olabilecek çevresel stres faktörlerine karşı korumaya yardımcı olur” diyor. – Maryland merkezli sertifikalı dermatolog. Ve topikal niasinamid, doğru kullanıldığında nadiren hassaslaştırıcı olduğundan (aşağıda daha fazlası), rosacea, egzama, akne veya keratoz pilarisini sakinleştirmede mükemmeldir.

2. Gizli bir sivilce savaşçısıdır.

Bir dakika, hassas ciltler için yeterince nazik ama sivilceleri tedavi edecek kadar güçlü bir bileşen mi? Evet. Çalışmalar, niasinamidin, sekiz hafta boyunca günde iki kez uygulandığında, sivilceleri tedavi etmede klindamisin (genellikle akne için reçete edilen topikal bir antibiyotik) kadar etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, cildinizin sebum (diğer bir deyişle yağ) üretimini düzenlemeye yardımcı olduğu ve bunun da siyah noktaların azaltılmasına ve önlenmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Hayır, neredeyse benzoil peroksit, salisilik asit veya adapalen gibi denenmiş ve gerçek akne savaşçıları kadar etkili değil, ama aynı zamanda rahatsız edici de değil, bu da onu oldukça düşük bahisli, yüksek ödüllü bir oyuncu yapıyor.

3. Bu bir cilt dolgunlaştırma makinesidir.

Hızlı biyoloji dersi: Seramidler, cilt bariyerinizi güçlendirerek onu dolgun, pürüzsüz ve nemli tutan yağlı moleküllerdir. Temel olarak, cildinizin nem yapı taşlarıdır. Niasinamid (* süper kahraman müziği ipucu *) aslında vücudunuzun bu yapı taşlarından daha fazlasını üretmesine yardımcı olabilir ve daha fazla seramid = daha az ince çizgi ve kırışık ile daha mutlu bir cilt.

4. Şaşırtıcı derecede iyi bir parlatıcıdır.

Frey, “Niasinamid, akne, güneş hasarı veya melazmanın neden olduğu hem kahverengi hem de kırmızı lekeler olan hiperpigmentasyona yardımcı olabilir” diyor. Ve cildi ciddi şekilde tahriş edebilen olağan spot aydınlatıcıların aksine, niasinamid mucizelerini nazik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirir: Bir çalışma, %5 niasinamidin hiperpigmentasyonu sadece dört hafta içinde önemli ölçüde hafiflettiğini buldu.

5. Sadece belirli ürünlerde etkilidir.

Bu noktada, tüm rutininizi elden geçirmeye ve her şeyi niasinamid içeren her şeyle değiştirmeye hazırsanız, durun: “Niasinamid doğal olarak süper güçlü değildir, bu nedenle etkili olması için gerçekten cilt üzerinde oturması gerekir.” Frey diyor. Bu, etikette B3 vitamini bulunan yüz yıkama anlamına mı geliyor? Maalesef pek bir şey yapmayacak. “Bunun yerine, içindekiler listesinde en altta değil, niasinamid içeren bir serum veya nemlendirici arayın” diyor. İki favori: First Aid Beauty Facial Radiance Niacinamide Koyu Leke Serumu ve SkinCeuticals Metacell Renewal B3.

6. Her üründe hoş durmuyor.

Yüksek pH’lı ürünlerin (niasinamid gibi) ve düşük pH’lı ürünlerin (C vitamini serumları gibi) birlikte kullanıldıklarında birbirini etkisiz hale getirebileceğine dair bir inanç var, ancak Dr. Frey, araştırmaların karışık olduğunu söylüyor. Niasinamid herkesin BFF’si değildir: Retinol, asitler ve hatta C vitamini, üst üste bindirildiğinde tahrişe ve/veya yüz kızarmasına neden olabilir. Frey, “Niasinamid ve diğer ürünleri uygulamak arasında 10 dakika bekleyin veya bunları sabah ve gece olarak ayırın” diyor.

7. Bir gecede işe yaramayacak.

İyi şeyler zaman alır. Araştırmalar, niasinamidin akne ve hiperpigmentasyonu iki ila üç ay içinde iyileştirmeye başlayabileceğini, yağ üretiminiz ve cilt bariyerinizin ise bir ay içinde değişiklikleri görmeye başlayabileceğini gösteriyor. Ancak dördüncü aydaysanız ve hala sıfır gelişme görüyorsanız? Daha güçlü bir ürüne geçin.

Sivilce Kabusu- Neden Çıkar ve Nasıl Önlenir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Sepet
Close Favorilerim
Son Baktıkların Close
Close

Close
Menü
Kategoriler